Nors nekilnojamojo turto kainos Vilniuje jau yra gerokai pakilusios, nėra jokių įrodymų, kad dabar reikėtų tikėtis krizės ir kainų nuopolio. Todėl apdairios jaunos šeimos stengiasi kuo greičiau išspręsti nekilnojamojo turto klausimą. Joms pasiūlymas naujiems butams Vilniuje atrodo natūralus, savaime suprantamas dalykas, o kartu ir laba svarbus, reikalingas, būtinas. Negali laukti dar ilgiau, kada bankai pradės taip lengvai nebeduoti paskolų, o būstų kainos dar labiau šoktelės. Visgi, didelis butas jau yra prabanga ir tenka rinktis mažesnius, kompaktiškesnius būstus. Tad ir šeimos poreikius tenka sutalpinti kur kas mažesniuose butuose.
Apie kvadratūrą
Koks pasiūlymas naujiems butams Vilniuje turėtų atitikti 4 asmenų šeimos poreikius? Į šį klausimą iš tiesų atsakymo kvadratiniais metrais nėra. Ironiška, bet atsakymas į šį klausimą gali būti pateikiamas tik pinigų suma – biudžeto lubomis. Vilniečiai su dviem vaikais mielai įsikurtų ir 300 kvadratų bute, kuriame įsirengtų dar ir darbo studiją, poilsio erdves, sandėliavimo erdves ir pan. Tačiau realybė yra nulemta biudžeto lubų, o ne grindų, ir daugybei žmonių tos lubos bus susijusios su vidutinėmis pajamomis. Galbūt galima įvardinti mažiausią būsto plotą, kuriame galėtų išsitekti šeima? Tai galėtų būti 30 kvadratinių metrų? Sunkiai. Galbūt 40 kvadratinių metrų jau ir būtų įmanoma gyventi su dviem mažais vaikais ir be gyvūnų. Tačiau jaustųsi žmonės ankštai. Iki 60 kvadratinių metrų tai vis dar būtų per mažas būstas. Na o nuo toliau jau prasidėtų galimus orumo reikalavimus atitinkantis būstas.
Apie būtinus kambarius
Kur kas svarbiau kalbėti apie pačių erdvių funkcinį suskirstymą. Kai kurias erdves būtina atskirti kaip privačius kambarius, sienomis, durimis. Kitos erdvės gali būti atskiriamos tik simboliškai – pastatant pertvarą simbolizuojančią lentyną, nudažant tam tikras sienų dalis skirtingai ir pan. Štai svarbiausios erdvės:
1. Įdėmiau: vaikų kambarys ir kambariai. Kol vaikai labai maži, jie gali būti bendrame kambaryje. Jeigu tai tos pačios lyties vaikai, jie gali visą laiką būti viename kambaryje, o berniuką ir mergaitę jau reikėtų atskirti, kad šie nakvotų atskirai nuo tam tikro amžiaus.
2. Iš arčiau: bendra erdvė – svetainė. Tai erdvė, kurioje susitiks visa šeima, todėl jai reikėtų paskirti daugiau vietos.
3. Vonios, tualeto, koridoriaus, virtuvės integracija bus skirtina. Virtuvę galima įkurdinti svetainėje, koridoriuje. Tualetą – vonioje. Ir šią erdvę padaryti minimalią.
4. Tėvų miegamojo klausimas turi būti išspręstas iki kol vaikai dar nepradėjo suprasti suaugusiųjų reikalų.